A Szilícium-völgy ismét felfutóban van. A 101-es autópálya mentén elhelyezkedő irodaparkokat újfent a bizakodó startup vállalkozások cégjelzései díszítik. A bérleti díjak az egekben, éppen úgy, mint a luxusnyaralók iránti kereslet a Tahoe-tó környékén fekvő üdülővárosokban – a vagyonok gyarapodása szemmel látható. A San Francisco Bay Area volt a félvezető iparág, valamint az annak nyomán kialakult számítógépes és internetes vállalkozások bölcsője. Az itt ténykedő mágusoknak köszönhető számos olyan csoda, amitől világunk futurisztikussá vált: érintőképernyős telefonokat használunk, egy kattintással kereshetünk nagyszerű könyvtárakban, és akár több ezer mérföldnyi távolságból irányíthatunk drónokat. A környék üzleti tevékenységének 2010 óta zajló feléledése gyors fejlődésre utal.
Éppen ezért meglepő lehet, hogy a Szilícium-völgyben akadnak, akik szerint a hely stagnál, és az innováció mértéke már évtizedek óta lanyhul. A PayPal egyik alapítója, a Facebook első külső befektetője, Peter Thiel szerint az innováció Amerikában „valahol félúton jár a végstádium és a halál között”. Hasonló kiábrándultságról számolnak be a legkülönfélébb területeken dolgozó mérnökök, és közgazdászok egyre nagyobb létszámú csoportja véli úgy, hogy az új találmányok gazdasági hatása elhalványul a múltbeli innovációk jelentőségéhez viszonyítva.
[ … ]
Mindeközben az olcsó feldolgozókapacitás által támogatott innovációk fellendülésének lehetünk tanúi. A számítógépek kezdik megérteni az emberi nyelvet. Az emberek pusztán testmozgás útján irányítanak videójátékokat — és ez a technológia hamarosan az üzleti világ nagy részében alkalmazásra kerülhet. A háromdimenziós nyomtatás egyre bonyolultabb tárgyak seregével képes elárasztani a világot, és hamarosan továbbléphet az emberi szövetek és egyéb szerves anyagok területére is.
Ha pesszimistán állunk az innováció témájához, mondhatjuk, hogy mindezek csak üres ígéretek. De a történelem nem igazolja azt az elképzelést, hogy a technológia által vezérelt növekedésnek vagy töretlenül folytatódnia, vagy egyenletesen hanyatlania kell, nem pedig hullámokban erősödni és gyengülni. A Chicagói Egyetemen dolgozó Chad Syverson mutatott rá arra, hogy a villamosítás korában a termelékenységnövekedés szaggatott volt. A jelentős elektromos innovációk időszakában, a 19. század végén és a 20. század elején a növekedés lassú volt; ezt követően viszont fellendült.