A theme of the age, at least in the developed world, is that people crave silence and can find none. The roar of traffic, the ceaseless beep of phones, digital announcements in buses and trains, TV sets blaring even in empty offices, are an endless battery and distraction. The human race is exhausting itself with noise and longs for its opposite—whether in the wilds, on the wide ocean or in some retreat dedicated to stillness and concentration. Alain Corbin, a history professor, writes from his refuge in the Sorbonne, and Erling Kagge, a Norwegian explorer, from his memories of the wastes of Antarctica, where both have tried to escape.
And yet, as Mr Corbin points out in "A History of Silence", there is probably no more noise than there used to be. Before pneumatic tyres, city streets were full of the deafening clang of metal-rimmed wheels and horseshoes on stone. Before voluntary isolation on mobile phones, buses and trains rang with conversation. Newspaper-sellers did not leave their wares in a mute pile, but advertised them at top volume, as did vendors of cherries, violets and fresh mackerel. The theatre and the opera were a chaos of huzzahs and barracking. Even in the countryside, peasants sang as they drudged. They don’t sing now.
What has changed is not so much the level of noise, which previous centuries also complained about, but the level of distraction, which occupies the space that silence might invade. There looms another paradox, because when it does invade—in the depths of a pine forest, in the naked desert, in a suddenly vacated room—it often proves unnerving rather than welcome. Dread creeps in; the ear instinctively fastens on anything, whether fire-hiss or bird call or susurrus of leaves, that will save it from this unknown emptiness. People want silence, but not that much. | Za današnji čas, vsaj v razvitem svetu, je značilno, da ljudje hrepenijo po tišini, a je ne najdejo nikjer. Hrumenje prometa, neprestano piskanje telefonov, posneta oznanila na avtobusih in vlakih, televizijski sprejemniki, ki tulijo celo iz praznih pisarn, so nenehna nadloga in motnja. Človeštvo se utruja s hrupom in hrepeni po njegovem nasprotju – naj bo to v divjini, sredi širnega oceana ali v zatočišču, posvečenem iskanju miru in zbranosti. Alain Corbin, profesor zgodovine, piše iz svojega zatočišča na Sorboni, Erling Kagge, norveški raziskovalec, pa iz svojih spominov na pustinje Antarktike, kamor je vsak od njiju poskušal pobegniti. Pa vendar, kot pravi g. Corbin v knjigi "Histoire du silence" (Zgodovina tišine), danes najbrž ni nič bolj hrupno, kot je bilo nekoč. Pred časom pnevmatik je po mestnih ulicah odmevalo od oglušujočega žvenketa okovanih koles in podkev po tlaku. Pred prostovoljno osamitvijo z mobilnimi telefoni je po avtobusih in vlakih bučalo od pogovora. Prodajalci časopisa niso puščali robe v nemih kupih, ampak so jo oglaševali na ves glas, kot so jo tudi prodajalci češenj, vijolic in svežih skuš. V gledališčih in operah je vladal kaos odobravajočih hurajev in jeznih izžvižgavanj. Celo kmetje na deželi so med garanjem popevali. Danes ne prepevajo več. Ni se toliko spremenila raven hrupa, o kateri so se pritoževali tudi v prejšnjih stoletjih, temveč raven motenj, ki zapolnijo prostor, kjer bi sicer lahko zavladala tišina. Tu pa nastopi še en paradoks: ko tišina res zavlada – globoko v borovem gozdu, v goli puščavi, v nenadoma izpraznjeni sobi – se prej izkaže za neprijetno kot pa dobrodošlo. V nas se prikrade strah; uho se nagonsko oklene kakršnega koli zvoka, bodisi prasketa ognja, žvižga ptice ali šelesta listja, ki bi ga odrešil te nepoznane praznine. Ljudje si želijo tišine, a ne zelo močno. |