This site uses cookies.
Some of these cookies are essential to the operation of the site,
while others help to improve your experience by providing insights into how the site is being used.
For more information, please see the ProZ.com privacy policy.
Slovenian (monolingual) English (monolingual) Croatian to Slovenian Croatian to English Spanish to English Croatian (monolingual) Spanish (monolingual)
English to Slovenian: Health risks of regular consumption of processed meat General field: Medical Detailed field: Medical (general)
Source text - English 6 Facts about Diet and Cancer
The World Health Organization has stated that processed meats (including ham, bacon, salami and frankfurters) are carcinogenic. It's also good to keep in mind that a balanced vegan diet is an excellent strategy for preventing colon cancer and other types of cancer.
Processed meats – definitely carcinogenic:
In October 2015, the World Health Organization first classified processed meats (including ham, bacon, salami and frankfurters) as a Group 1 carcinogen (like cigarettes and asbestos) and red meat as a Group 2A carcinogen (like pesticides and diesel exhaust). This classification is based on over 800 studies, and experts have estimated that every 50g of processed meat consumed per day raises the risk of colon cancer by 18%.
Carcinogens in chicken:
Chicken contains several substances that could be carcinogenic. First of all, animal-based protein, when charred at a high temperature – barbecued , grilled or pan-fried – becomes a quite dangerous carcinogen (one of the same carcinogens found in cigarettes). In this respect, skinless chicken breast is actually more dangerous than chicken breast with skin (however, the saturated fat in the skin also causes its own damage). Furthermore, chicken tends to be polluted with several carcinogens, such as cadmium and dioxins. More research is necessary to determine the correlation between chicken consumption and cancer, but there's one thing we know for sure: it's not going to protect us from the disease.
Dairy could cause prostate cancer:
Dairy is linked to the rise in the risk of prostate cancer and death from the disease. In a research conducted on tens of thousands of doctors in The Harvard School of Public Health, a direct link was found between dairy consumption and fatal prostate cancer (particularly full fat milk) and less fatal types of the disease (particularly skim milk). Researchers estimate that the reasons for this are excessive amounts of calcium, insulin like growth factors (IGF-1), phytic acid and phosphates – all linked to an increased risk of prostate cancer.
Translation - Slovenian 6 dejstev o povezavi prehrane z rakavimi obolenji
Svetovna zdravstvena organizacija – WHO je pred nekaj leti razglasila mesne proizvode, kot so npr. – šunka, slanina, salama ter hrenovke – kot karcenogene. Dobro se je zavedati, da je uravnotežena veganska prehrana že sama po sebi odlična preventivna strategija za preprečevanje raka na črevesju, kot tudi mnogih drugih vrst rakavih obolenj.
Predelano meso – definitivno rakotvorno:
V oktobru 2015 je WHO sprva uvrstila predelane mesne izdelke (vključujoč šunko, slanino, salame ter hrenovke) v 1. skupino karcenogenih, torej - rakotvornih snovi (sem spadajo tudi cigareti in azbest), rdeče meso pa v skupino 2A karcinogenov (vključno s pesticidi ter dizelskimi izpusti). Ta razporeditev je zaključena na podlagi več kot 800 različnih vrst študij, strokovnjaki pa so se strinjali, da se pri zaužitju 50g predelanih mesnih izdelkov dnevno, tveganje za raka na črevesju poveča za kar 18%.
Rakotvornost pri perutnini:
Meso piščanca vsebuje mnoge snovi, ki bi lahko bile rakotvorne. Kot prvo bi veljalo omeniti, da se beljakovine živalskega porekla ob toplotni obdelavi kot sta npr. peka na žaru ali pečene v ponvi, pretvorijo v razmeroma nevarne karcinogene (eden izmed teh je najden tudi v cigaretnih izdelkih). To torej pomeni, da so piščančje prsi brez kože pravzaprav še bolj nevarne kot le-te s kožo (prav tako pa že sama zasičena maščoba povzdroči določeno škodo sama po sebi).
Poleg tega so kokoši zastrupljene in onesnažene še z dodatnimi karcenogeni, kot sta kadmij in razni dioksidi. Še vedno je potrebno veliko raziskav, da bi se dokazalo povezavo med uživanjem piščančjega mesa in rakom, vendar lahko z zagotovostjo rečemo, da sigurno le-to ne bo preprečilo, da bi zboleli.
Mlečni izdelki bi lahko povzročili rak na prostati:
Mlečni izdelki so tesno povezani s tveganjem raka na prostati in smrti kot posledice te bolezni. V raziskavi, ki je bila opravljena na sto-tisočih doktorjev na priznani zdravstveni šolski instituciji Harvard, je bila ugotovljena neposredna povezava med
uživanjem mlečnih izdelkov in smrtnim rakom na prostati (predvsem, ko je šlo za polnomastno mleko) in pa manj smrtonosnimi vrstami bolezni (povezanih s z manjmastnim mlekom). Raziskovalci ugotavljajo, da so vzroki za to predvsem prekomerne količine kalcija, rastni dejavniki podobni inzulinu, fitinska kislina in fosfati – vsi tesno povezani s povišanim tveganjem obolenja za rakom na prostati.
More
Less
Translation education
Other - IELTS
Experience
Years of experience: 7. Registered at ProZ.com: Jul 2020.
English (International English Language Testing System, verified) Croatian (Baltazar Zaprešić University of Applied Sciences, verified) Slovenian to English (International English Language Testing System) English (University of Ljubljana, verified) English to Slovenian (IELTS )
English (Baltazar Zaprešić University of Applied Sciences, verified) Spanish (Baltazar Zaprešić University of Applied Sciences, verified)